Tel: +90 0216 576 64 10

  

DUYURU & HABERLER

Konut sektörüne yeni düzenleme

  • 1 Ekim 2015 Perşembe

İnşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmaları tamamlanmak üzere. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aralık ayında uygulamaya başlanılacak düzenleme ile sektördeki gri alanları ortadan kaldıracaklarını söyledi. 

Bakan Mehmet Şimşek, kayıt dışında hiçbir sektör bırakmayacaklarını vurgulayarak, buna sebep olan, mükellefin kafasını karıştıran uzun, karmaşık, anlaşılmaz mevzuatın her alanda sadeleştirileceğini belirtti.  Sadeleştirme çalışmalarının ardından sektörün önünün açılacağına işaret eden Şimşek, “Sadeleştirilmiş mevzuat ile inşaat sektörü vergisini nasıl daha kolay ödeyeceğini bilecek. Bu şekilde; devlet, vergisini düzenli alacak ve kayıt dışılık da önlenmiş olacak” dedi. Bakan Şimşek, düzenlemenin hazırlık sürecinde sektör temsilcileri ile bir araya gelindiğini ve meselelere yerinde çözüm arandığını belirterek, hazırlanan mevzuatın önümüzdeki ay uygulamaya geçirileceğini ifade etti.

Yabancının ilgisi

Seçimleri yakından takip eden Arap, Rus ve Ukraynalı yatırımcı gayrimenkulde alıma dönüyor.  Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, son 5 aydır ertelenen konut alımlarının seçim sonuçlarıyla birlikte hızla artacağını belirterek, belirsizlik ortamının ortadan kalkması, TL’nin yeniden değer kazanması ve bankaların yeni kampanyaları ile önümüzdeki 2 ayda satışların zirveye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Murat Uzun, “Son 5 aydır yerli ve yabancı yatırımcılar konut alımlarını ötelemişti. Özellikle yabancı yatırımcılar kendi ülkelerinde seçim sonucu takip eder gibi gelişmeleri an ve an izledi. Başta Arap ülkeleri olmak üzere 2016 yılında yabancı yatırımlarda zirveye ulaşacağız. Özellikle Rusya ve Ukrayna’dan gayrimenkule yatırımın artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Yatırımcı %37 arttı

Yabancıların Türkiye’de konut, arsa ve fabrika gibi gayrimenkule olan yatırımında kişi başına  düşen alanlar küçülürken, yatırımcı sayısında yüzde 37,1’lik artış yaşandı. Türkiye’ye bu yılın 9 ayında konut, arsa ve fabrikayı içerisine alan gayrimenkul alanlarına 24 bin 245 yabancı yatırım yaptı. Bu yatırımcıların yatırımları toplam 5 milyon 636 bin 78 metrekare olurken, kişi başına düşen ortalama alan 232 metrekare olarak kaydedildi. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “2014 yılının 9 ayı itibariyle en fazla yatırım yapan ülkeler sırası ile Suudi Arabistan, İngiltere, Kuveyt, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri iken, 2015 yılında bu sıralama aynı dönem itibariyle Suudi Arabistan, İngiltere, Kuveyt, Almanya ve Katar şeklinde değişmiş durumda” dedi.

 


Mail List

Lütfen a?a?ydaki formu doldurarak mail listimize üye olunuz.

Mail adresleri sadece Akademik Yn?aat datasynda tutulacak, Payla?ylmayacaktyr.

Twitter
İLETİşİM
  • Adres 1: İçerenköy Mah. Karaman Çiftlik Yolu. Özlü Apt. No: 42 Daire: 7 Ataşehir / İSTANBUL
  • Tel: +90 0216 576 64 10 
  • Email: info@traficlineturkiye.com
  • Pazartesi - Cuma: 9:00 am - 10:00 pm
    Cumartesi - Pazar: Kapalı
İletiŞim Formu

© 2014. «TraficLine». Her hakkı saklıdır.